Tłumacz z polskiego na łaciński za darmo

  Darmowy tłumacz polsko-łaciński online, który pomoże ci przetłumaczyć słowa, zwroty i krótkie teksty. Aby przetłumaczyć z polskiego na łaciński, wystarczy wpisać tekst w górnym oknie. Następnie, naciśnij zielony przycisk "Tłumacz" a tekst zostanie przetłumaczony.

 0 /5000


Alternatywny translator polsko-łaciński online

Alternatywna usługa tłumaczenia słów, fraz, zdań i krótkich tekstów. Należy pamiętać, że nasz translator polsko-łaciński może przetłumaczyć tylko do 1000 znaków jednocześnie.


 0 /1000

Łacina jest językiem łacińsko-faliskańskiej gałęzi języków italskich z rodziny języków indoeuropejskich. Obecnie jest to jedyny aktywny, choć ograniczony, ze starożytnych języków włoskich. Łacina jest jednym z najstarszych pisanych języków indoeuropejskich. Obecnie łacina jest językiem urzędowym Stolicy Apostolskiej, Zakonu Maltańskiego i Państwa Watykańskiego, a także, do pewnego stopnia, Kościoła rzymskokatolickiego. Duża liczba słów w językach europejskich jest pochodzenia łacińskiego. Łacina jest przede wszystkim językiem syntetycznym. Oznacza to, że kategorie gramatyczne są wyrażane przez fleksję poprzez deklinację lub koniugację. W języku łacińskim występuje 6 przypadków: mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, przydawka (biernik), wołacz. W języku łacińskim występują 3 rodzaje: żeński, męski i nijaki. Czasowniki łacińskie mają 6 form czasu, 3 tryby, 2 głosy, 2 liczby i 3 osoby. Łacina stała się podstawą dla nowych języków narodowych, zjednoczonych pod wspólną nazwą języków romańskich. Należą do nich: włoski i wiele jego dialektów, które powstały na Półwyspie Apenińskim w wyniku historycznych zmian w języku łacińskim; francuski i języki okcytańskie, które rozwinęły się w dawnej Galii; hiszpański, kataloński, portugalski, galicyjski i miranda - na Półwyspie Iberyjskim; romański (romansz) (na terytorium współczesnej Szwajcarii i w północno-wschodnich Włoszech); rumuński - na terytorium rzymskiej prowincji Dacji, niektóre inne języki wschodniorzymskie na Półwyspie Bałkańskim.